کد خبر : 3370
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 اسفند 1399 - 13:45

قالیباف در نشست نهایی پیگیری و نظارت میدانی در استان کردستان: بروکراسی اداری متمرکز و سنگین دست و پای مردم را بسته است/اقتصاد دولتی دلیل ناکارآمدی ها در حوزه اقتصاد است

قالیباف در نشست نهایی پیگیری و نظارت میدانی در استان کردستان: بروکراسی اداری متمرکز و سنگین دست و پای مردم را بسته است/اقتصاد دولتی دلیل ناکارآمدی ها در حوزه اقتصاد است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۸۰ درصد اقتصاد کشور دولتی است، گفت: نتیجه ناکارآمدی ها در حوزه اقتصاد به اقتصاد دولتی بازمی گردد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر محمدباقر قالیباف در نشست نهایی پیگیری و نظارت میدانی در استان کردستان فرا رسیدن عید سراسر نور و رحمت بعثت نبی مکرم اسلام به مردم با صفا، با

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۸۰ درصد اقتصاد کشور دولتی است، گفت: نتیجه ناکارآمدی ها در حوزه اقتصاد به اقتصاد دولتی بازمی گردد.
جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی دکتر محمدباقر قالیباف از استان کردستان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر محمدباقر قالیباف در نشست نهایی پیگیری و نظارت میدانی در استان کردستان فرا رسیدن عید سراسر نور و رحمت بعثت نبی مکرم اسلام به مردم با صفا، با محبت، باگذشت، جوانمرد و باوفای استان کردستان که به طور خاص از ارادتمندان نبی مکرم اسلام هستند، را تبریک گفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: خدا را شاکرم که این توفیق را نصیب بنده و همکارانم کرد که نظارت های میدانی از استان کردستان داشته باشیم و ۲ روز را مهمان مردم میهمان نواز کردستان باشیم.

وی تصریح کرد: همه ما مسئولانی که به برکت انقلاب اسلامی، مجاهدت های امام (ره) و شهدای انقلاب امروز مسئولیت داریم، وظیفه داریم که تمام تلاش خود را برای حل مشکلات مردم به کار گیریم و گره از کار مردم باز کنیم و خدای ناکرده گره ای در کار مردم ایجاد نکنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید باور داشته باشیم خدمت به مردم فقط از مسیر خود مردم امکان پذیر است؛ پیامبر نور و رحمت در حالی که از منبع لایزال الهی و معجزه وحی برخوردار بود ولی هیچگاه خود را از مشورت با مردم و همراهی با مردم محروم نمی کرد، امروز باید باور داشته باشیم که راه حل مشکلات مردم واگذاری امور به خود مردم است و هرگز از این مسئله نباید غفلت کرد.

قالیباف تاکید کرد: از زمان پیروزی انقلاب تا به امروز هرگاه موفقیتی حاصل شده آنجایی بوده که مردم حضور داشتند ولی هرگاه کاری بر زمین مانده و گره ای ایجاد شده جایی است که دولتمردان در طول این سال ها تصور کرده اند می توانند آن کار را انجام دهند.

نتیجه همه ناکارآمدی ها در حوزه اقتصاد به اقتصاد دولتی بازمی گردد

وی واگذاری امور به مردم را بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد: یکی از سیاست های قطعی ما در مجلس مردم باوری است در حالی که امروز بیش از ۸۰ درصد اقتصاد کشور، اقتصاد دولتی است و نتیجه همه ناکارآمدی ها در حوزه اقتصاد به اقتصاد دولتی بازمی گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به سمت اقتصاد مردمی حرکت کنیم، افزود: در سیاستگذاری ها و حوزه اجرا در مجلس به دنبال تحقق این هدف هستیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: نظارت میدانی اولویت مجلس است تا در مشکلات با کمک مردم فائق بیاییم، یکی از مشکلات این است که با زحمت زیاد درآمد ایجاد می شود، اما بد و گران هزینه می کنیم. نمونه های متعددی در طول سال های گذشته از این موضوع را دیده ایم. نظارت ها باعث می شود اینگونه مشکلات اصلاح شوند.

وی با اشاره به اینکه باید کار مردم به مردم واگذار شود، اما بدون شک بروکراسی اداری متمرکز و سنگینی که وجود دارد، دست و پای مردم را بسته است، ادامه داد: متقاضیان برای گرفتن یک مجوز صنعتی و تولیدی باید پروسه طولانی طی کنند.

در نظارت های میدانی به دنبال مچ گیری نیستیم/ پشتیبان مدیران اجرایی امین و قوی هستیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حوزه نظارتی به دنبال مچ گیری و چوب در چرخ کردن نیستیم، قصد نداریم شجاعت را از مدیران لایق بگیریم و دیوان محاسبات مزاحمتی ایجاد کند، ادامه داد: پشتیبان مدیران امین و قوی هستیم و درخواست داریم این مدیران شجاعانه تصمیم بگیرند، اگر اینگونه ویژگی ها نباشد، بخش نظارتی باید به وظیفه خود عمل کند.

قالیباف با بیان اینکه بخش اجرایی کشور، مجلس را در کنار و همراه خود بداند، تصریح کرد: سرانه درآمدی مردم استان کردستان در مقایسه با سایر استان ها ۵۰ درصد کمتر است، باید تلاش های مدیران را در زندگی مردم ببینیم، اما شاهد آن نیستیم و این موضوع نشان دهنده وجود برخی اشکالات است.

وی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس به این استان سفر کردم و همواره مردمان این استان را مردمانی صادق دیدم که از دوری آنها دلتنگ می شوید، افزود: چرا باید سرانه درآمد مردم استان کردستان کمتر از میانگین کشوری باشد، باید تلاش کنیم تا این مشکل اصلاح شود. خوشبختانه ظرفیت اصلاح در استان کردستان وجود دارد.

رئیس قوه مقننه کشورمان با تاکید بر اینکه کشاورزی از جهات مختلف اهمیت دارد و امنیت غذایی را تامین می کند، اظهار کرد: این سوال مطرح می شود که در چه زمینه ای از تولید مرغ و تخم مرغ خودکفایی داریم، در حالی که در حوزه جوجه تا خوراک آن نیاز به واردات وجود دارد، رشد و تخم گذاشتن  مرغ هم که به جهت فطرت ذاتی آن است!

قالیباف با بیان اینکه باید ۱۰ میلیون تن ذرت وارد کشور شود و بعد از واردات نیز در حوزه توزیع آن مشکلاتی داریم، گفت: آیا صنایع تبدیلی استان کردستان پا به پای تولید توت فرنگی آن رشد کرده است. اتفاق نظر داریم که با تکمیل زنجیره تولید استان کردستان به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی تبدیل می شود.

وی با تاکید بر اینکه باید فرصت حضور مردم در عرصه فراوری محصولات کشاورزی فراهم شود، افزود: تکمیل پروژه های نیمه تمام اولویت ماست. در این پروژه ها علی رغم پرداخت هزینه ها در برخی از پروژه ها، یک متر نیز پیشروی نداریم ، به همین دلیل تصمیم گرفته ایم که پروژه جدیدی ایجاد نشود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روستاها یکی از موضوعات مهم کشور هستند، ادامه داد: در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه در سال ۱۴۰۰ تلاش می کنیم به سمت تدوین بودجه عملیاتی و نتیجه محور گام برداریم تا در عین شفاف سازی و نظم مالی، تمرکز بروکراسی اداری حذف شود.

قالیباف بیان کرد: در جریان نظارت میدانی خود شاهد بودیم که بخش کمی از راه های روستایی استان کردستان آسفالت شده اند، با دیدن این صحنه ها این سوال پیش می آید که چرا بعد از گذشت ۴۰ سال، هنوز راه روستایی آسفالت نشده وجود دارد؟

…ادامه دارد

منبع: خبرگزاری خانه ملت (مجلس شورای اسلامی)

https://www.icana.ir/Fa/News/470537/%D8%A8%D8%B1%D9%88%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%AA%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2-%D9%88-%D8%B3%D9%86%DA%AF%DB%8C%D9%86-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D9%84%DB%8C%D9%84-%D9%86%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%88%D8%B2%D9%87-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.