کد خبر : 3702
تاریخ انتشار : چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400 - 11:15

گیاهان دارویی منبع عظیم اشتغالزایی در بیجار/ شناسایی ۲۲۰ نوع گیاه دارویی در دیار گروس

گیاهان دارویی منبع عظیم اشتغالزایی در بیجار/ شناسایی ۲۲۰ نوع گیاه دارویی در دیار گروس

شهرستان بیجار به تنهایی دارای ۲۲۰ گونه گیاهی دارویی است که بهره برداری از این ظرفیت خدادادی علاوه بر ایجاد شغل برای جوانان سبب رشد و توسعه اقتصادی بیجار خواهد شد. به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، استفاده از گیاهان دارویی از قدیم الایام در زندگی افراد از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. کاربرد این نوع

شهرستان بیجار به تنهایی دارای ۲۲۰ گونه گیاهی دارویی است که بهره برداری از این ظرفیت خدادادی علاوه بر ایجاد شغل برای جوانان سبب رشد و توسعه اقتصادی بیجار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران، استفاده از گیاهان دارویی از قدیم الایام در زندگی افراد از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. کاربرد این نوع گیاهان در درمان بسیاری از بیماری ها موثر واقع می شود. اما رفته رفته و با گذشت زمان همراه با پیشرفت علم پزشکی، داروهای شیمیایی جایگزین داروهای طبیعی شد.

داروهای شیمیایی به دلیل تحت تاثیر قرار دادن هورمون ها و ایجاد یکسری فعل و انفعالات بسیار سریع درون بدن انسان، مورد استقبال جامعه پزشکی و بیماران قرار گرفت.

اما این تنها یک روی سکه است؛ چه بسا داروهای شیمیایی به دلیل ساختار پیچیده ای که دارند و از مواد شیمیایی بسیار مضری ساخته شده اند، به مثابه تیغ دو لبه ای است که با بهبود بیماری در یک نقطه از بدن، سبب آسیب رسانی به سایر بخش های بدن انسان می شود.

به دلیل اثرات مخرب این داروها با گذشت زمان، مردم بار دیگر دست به دامان طبیعت شدند و طب سنتی را برگزیدند. خوشبختانه کشور ایران در منطقه ای از آسیا واقع شده است که دارای بیشترین گونه گیاهان دارویی است.

استان کردستان و بالاخص شهرستان بیجار از مناطقی است که از این نعمت الهی بهره مند بوده و در دشت های آن انواع گیاهان دارویی به وفور یافت می شود.

شهرستان بیجار به تنهایی دارای ۲۲۰ گونه گیاهی دارویی است که ۷نوع از آن در هیچ کجای ایران یافت نمی شود. اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی متولیان امر جهت بهره برداری از این ظرفیت عظیم الهی صورت نگرفته است.

اکنون که به دلیل تحریم های نفتی و اقتصادی کشور ایران در تنگناهای مالی شدیدی قرار دارد و از هر جهت تحت فشار است، کشت گیاهان دارویی در بیجار همراه با احداث کارگاه و کارخانه فرآورده های گیاهان دارویی، گام مثبتی در راستای خروج از رکود اقتصادی و صادرات تک محصولی است.

بهره برداری از این ظرفیت خدادادی علاوه بر ایجاد شغل برای جوانان سبب رشد و توسعه اقتصادی بیجار خواهد شد. چرا که تنوع بالای گیاهان دارویی و پوشیده بودن اغلب دشت های آن از این گیاهان ظرفیت عظیمی را به این شهرستان بخشیده است وتوان صادرات فرآورده های گیاهان دارویی را به خارج از کشور بویژه کشورهای همسایه دارد.

امروزه که مردم به دلیل تاثیرهای سوء داروهای شیمیایی از مصرف آن رویگردان شده اند، بهترین فرصت برای بهره گیری از این ظرفیت خدادادی است و زیر کشت بردن مزارع و دشت های کشاورزی جهت تولید انبوه گیاهان دارویی در نوع خود اقدامی بی نظیر خواهد بود.

اما تحقق این مهم جز با حمایت مسئولان جهت بستر سازی مناسب حاصل نمی شود و اگر واقعا خواهان برچیده شدن سایه شوم بیکاری از این شهرستان و استان هستند باید با نیم نگاهی به ظرفیت های عظیم شهرستان، به نحو احسن از ان استفاده کنند.

منبع:

http://bijarbameiran.com/news/4279/%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%A8%D8%B9-%D8%B9%D8%B8%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%B1_-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-220-%D9%86%D9%88%D8%B9-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3.html

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.