کد خبر : 3219
تاریخ انتشار : سه شنبه 7 بهمن 1399 - 5:40

بیجار بام ایران گزارش می دهد؛ شهرستان بیجار قطب کشاورزی استان کردستان است/ استفاده از فناوری مدرن راهی برای اقتصادی کردن کشاورزی سنتی

بیجار بام ایران گزارش می دهد؛  شهرستان بیجار قطب کشاورزی استان کردستان است/ استفاده از فناوری مدرن راهی برای اقتصادی کردن کشاورزی سنتی

کشاورزی یکی از ظرفیت های مهم شهرستان بیجار است که پس از سال ها هنوز هم به صورت سنتی قابل بهره برداری است و اقتصادی کردن آن نیازمند استفاده از فناوری مدرن است. به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، شهرستان بیجار از شهرهای استان کردستان است که دارای قابلیت ها و ظرفیت های متعددی در زمینه

کشاورزی یکی از ظرفیت های مهم شهرستان بیجار است که پس از سال ها هنوز هم به صورت سنتی قابل بهره برداری است و اقتصادی کردن آن نیازمند استفاده از فناوری مدرن است.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، شهرستان بیجار از شهرهای استان کردستان است که دارای قابلیت ها و ظرفیت های متعددی در زمینه معدن،کشاورزی،دامپروری،صنایع و گردشگری است که توجه به هر کدام و ایجاد زیر ساخت های آن موجب رونق و گسترش شهرستان در تمامی ابعاد می گردد.

 

کشاورزی یکی از ظرفیت های مهم شهرستان بیجار است که پس از سال ها هنوز هم به صورت سنتی قابل بهره برداری است.

 

در حال حاضر کشاورزی و درآمد حاصل آن به عنوان منبع درآمد خانواده های بیجاری است که به صورت سنتی از آن استفاده می نمایند.

 

 

 

اقتصادی کردن کشاوزی سنتی با بکار گیری فناوری مدرن امکان پذیر است

 

اقتصادی کردن کشاوزی سنتی با بکار گیری فناوری مدرن امکان پذیر است ،این در حالی است که کمبود نقدینگی، بهره های بالای بانکی و بالا بودن قیمت مواد اولیه، موجب رکود در بخش تولید ماشین آلات کشاورزی و مکانیزاسیون در بخش کشاورزی بیجار شده است و از سوی دیگر چون اکثر کشاورزان دانش استفاده از این ماشین آلات را ندارند، امکان بهره برداری از این امکانات وجود ندارد.

 

با توجه به  مساحت قابل توجه اراضی کشاورزی درشهرستان بیجار، توسعه و رشد کشاورزی با استفاده از به روزترین روشهای موجود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا کشاورزی مبنای توسعه یک شهر می تواند باشد.

 

حرکت به سمت توسعه و پیشرفت و نیل به استقلال ، رابطه مستقیمی با تولیدات کشاورزی دارد، تکنولوژی متناسب با نوع منطقه و مزرعه از اهمیت بسزایی برخوردار است که علاوه بر مکانیزه کردن مزارع و مزیت های مرتبط بر آن صرفه اقتصادی را نیز به دنبال خواهدداشت. بنابراین برنامه ریزی در انتخاب مناسب ادوات در یک مزرعه جهت پیشبرد اهداف مکانیزاسیون از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

 

مکانیزه کردن مزارع، تجهیز مزارع به سیستم های آبیاری نوین و نوسازی ماشین آلات مدرن کشاورزی می تواند علاوه بر کاهش هزینه سطح زیر کشت و سختی کار کشاورزی و ضایعات محصول ، مقابله با آفات و بیماری ها ، بهره وری از نیروهای کارگری و کیفیت کار زراعی و همچنین تولید را نیز افزایش دهد، بعلاوه امکان انجام امور کشاورزی در کمترین زمان ممکن و انجام به موقع عملیات کشاورزی را سبب می شود.

 

ابعاد دیگر مکانیزاسیون کشاورزی که توسعه و پیشرفت و افزایش تولید را به دنبال دارد خاک شناسی، بهبود کیفیت آبیاری، اصلاح بذر و  بهینه سازی عملیات است.

 

کشاورزان عزیز ما باید روش‌های نوین کشاورزی را جایگزین روش‌های سنتی قدیمی نمایند ، این امر موجب می‌شود که در مصرف آب به نحو چشمگیری صرفه جویی می شود ، بعلاوه مکانیزه کردن سیستم آبیاری مزارع و اصلاح الگوهای کشت و ‌آبیاری حداکثر بهره‌ برداری از حداقل آب را بدنبال خواهد داشت.

 

باتوجه به فواید و مزایای مکانیزاسیون و بستر مناسب کشاورزی در بیجار ، با تدبیر و همت مسؤلین و کشاورزان میتوان آینده کشاورزی روشنی را برای بیجار ایجاد کرد و با فراهم نمودن زمینه های مناسب در این زمینه مانع از مهاجرت روستائیان به شهر و رشد منفی جمعیت در شهر ستان بیجار باشیم.

 

 

 

دامپروران بیجاری از نبود بیمه رنج می برند

 

حبیبی مدیر عامل تعاونی دامداران شهرستان بیجار در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران  بیان داشت: در حال حاضر یک هزار و ۶۹۸ نفر از دامپروران شهرستان بیجار عضو تعاونی هستند و مشکل اصلی آنها نداشتن بیمه است که جهاد کشاورزی به افرادی خدمات ارائه می دهد که دارای بیمه باشند.

 

 

۵ هزار تراکتور و ۵۰۰ کمپاین در فصل برداشت در بیجار فعالیت دارند

 

محمد شهنواز مدیر عامل تعاونی تراکتور دارن بیجار بیان داشت: ناوگان کشاورزی شهرستان بیجار فرسوده است و نیازمند تجهیر و مکانیزسیوان کشاورزی است که متاسفانه تعداد عرضه  تقاضا در شهرستان بیجار با همدیگر همخوانی ندارد.

 

وی با بیان اینکه ۵ هزار تراکتور و ۵۰۰ کمپاین در بیجار وجود دارد ، گفت: متاسفانه ماشین آلات کشاورزی بیجار فرسوده است و همین عامل موجب پایین آمدن راندامان تولید گندم شده است.

 

مدیر عامل تراکتورداران بیجار ادامه داد: در حال حاضر یک هزار و ۴۸۳  نفر از کشاورزان بیجاری تقاضای درخواست تراکتور داده اند که میزان سهمیه شهرستان بیجار بسیار ناچیز است.

 

 

 

تامین سوخت ادوات مهمترین مشکل کشاورزان کردستان

 

سید حسین رحیمی نماینده انجمن کشاورزان خبره استان کردستان هم در این جلسه با تاکید بر اینکه مشکلات بخش کشاورزی هر روز زیادتر می شود ، افزود: بالا رفتن هزینه های کشاورزی موجب بروز ضرر و زیان های برای طبقه کشاورزان شده است.

 

وی افزود: در سال ۸۰ الی ۸۲ قیمت یک دستگاه تراکتور شش سیلندر ۷ میلیون بود و برای دریافت تسهیلات هم یک نفر ضامن می خواست ، اما در سال ۹۹ قیمت همان تراکتور به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و با کیفیت خیلی پایین تر و ۶ نفر هم برای دریافت تسهیلاتش باید ضامن داشته باشید.

 

نماینده انجمن کشاورزان خبره استان کردستان گفت: یکی از مهمترین مشکلات کشاورزان شهرستان بیجار تامین سوخت برای ادوات کشاورزی در فصل برداشت گندم است .

 

رحیمی تصریح کرد: در سال گذشته ۱۹ میلیون لیتر سوخت به شهرستان بیجار اختصاص داده شد که ۱۷ میلیون لیتر آن ر ا دریافت کردیم و درست زمانی سوخت ارسال می شد که یک روز ه اتمام حواله های سوخت مانده و باطل می شد

 

وی با تاکید بر اینکه شهرستان بیجار یک سوم گندم استان کردستان را تولید می کند ، بیان داشت: باید طبق تدبیر مسوُولان بخش کشاورزی یک سوم ماشین آلات بخش کشاورزی در اختیار این شهرستان بود که متاسفانه تا کنون اقدام خاصی صورت نگرفته است.

 

نماینده انجمن کشاورزان خبره استان کردستان با تاکید بر اینکه دولت هم در جیب کشاورزان ست کرده و جفای زیادی به قشر تولید کننده می شود ، اظهار داشت: شهرستان بیجار از نظر جاده کشی ، گاز رسانی در ردیف آخر استان است که استفاده از آب های زیر زمینی هم به آن اضافه شده است و شهرهای دیگر از سفره های آب زیر زمینی اسافاده می کنند شهرستان بیجار دشت ممنوعه اعلام شده است.

 

وی خاطر نشان کرد: وظیفه دولت خدمت به کشاورزان و فراهم آوردن شرایط لازم جهت تولید بالا است و هیچ منتی هم نیست و مدیران شهرستان بیجار باید تدبیری برای استفاده آب سد تالوار و سید سیازخ برای سیراب کردن زمین های کشاورزی شهرستان داشته باشند.

منبع:

http://bijarbameiran.com/news/4115/%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D8%B1-%D9%82%D8%B7%D8%A8-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA_-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D9%86-%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%B3%D9%86%D8%AA%DB%8C.html

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.