کد خبر : 2056
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 فروردین 1397 - 2:49

صابری اعلام کرد: ایجاد مرکز ژنتیک در بیجار/ اعطای تسهیلات خود اشتغالی به معتادین که موفق به ترک شوند

صابری اعلام کرد: ایجاد مرکز ژنتیک در بیجار/ اعطای تسهیلات خود اشتغالی به معتادین که موفق به ترک شوند

کارشناس امور توسعه و پیشگری بهزیستی شهرستان بیجار از راه اندازی مرکز ژنتیک جهت کاهش درصد معلولیت های ناشی از ازدواج فامیلی خبر داد. به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، آسیب های اجتماعی به مفهوم رفتاری است که به طریقی با انتظارهای مشترک اعضای یک جامعه سازگاری ندارد و بیشتر افراد آن را ناپسند

کارشناس امور توسعه و پیشگری بهزیستی شهرستان بیجار از راه اندازی مرکز ژنتیک جهت کاهش درصد معلولیت های ناشی از ازدواج فامیلی خبر داد.

به گزارش خبرنگار بیجار بام ایران ، آسیب های اجتماعی به مفهوم رفتاری است که به طریقی با انتظارهای مشترک اعضای یک جامعه سازگاری ندارد و بیشتر افراد آن را ناپسند و نادرست می دانند.

انحرافات یا آسیب های اجتماعی به رفتارهایی اطلاق می گردد که هنجار های اجتماعی را نقض کرده و در نتیجه از نظر تعداد بسیاری از مردم قابل نکوهش است.

از عوامل موثر در ایجاد آسیب های اجتماعی: نابرابری اقتصادی و اجتماعی ، رفاه اقتصادی خانواده ، فقر مادی خانواده ، بیکاری ، رشد صنعت و پیشرفت تکنولوژی ، شیوه های تربیتی والدین ، عدم آگاهی و بینش صحیح والدین  را می توان نام برد.

در زمینه پیشگیری آسیب های اجتماعی خبرنگار ما با مریم صابری کارشناس امور توسعه و پیشگری بهزیستی شهرستان بیجار گفتگویی داشتند که در ذیل میخوانید.

وی اظهار داشت:آسیب های اجتماعی با توجه به روند صنعتی شدن جامعه و ورود وسایل مختلف ارتباط جمعی به جامعه امروزی متناسب با این موارد آسیب های اجتماعی نیز افزایش پیدا میکند.

صابری در ادامه گفت: طلاق ، اعتیاد ، فرهنگ سازی نادرست استفاده از فضای مجازی ، بیکاری ، فقر مادی  و موارد این چنینی را می توان از آسیب های اجتماعی نام برد.

کارشناس امور توسعه و پیشگیری اداره بهزیستی شهرستان بیجار در خصوص علل گرایش افراد به اعتیاد در محیطهای کوچک شهرها و روستاها تصریح کرد: نبود امکانات رفاهی و تفریحی ، برنامه های ورزشی برای جوانان و نوجوانان ، محیط های کوچک و کم جمعیت که الگو برداریهای ناصحیح را در بعضی مواقع به دنبال دارد ، عدم آگاهیهای لازم والدین در قبال تربیت فرزندان را می توان از برخی دلایل گرایش به اعتیاد نام برد.

آموزش های لازم پیشگیری از اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد شهرستان

وی با بیان اینکه یکی از راههای پیشگیری از آسیب های اجتماعی مرکز اقامتی ترک اعتیاد که زیر نظر بهزیستی است گفت: اعتیاد یک برنامه پیشگیرانه لازم دارد که کسانی که اعتیاد دارند و بستری می شوند و یا افراد درجه یک و کسانی که با فرد معتاد در ارتباط هستند دچار اعتیاد نشوند در مرکز اقامتی برنامه های جانبی و آموزشهایی برای آنها در نظر گرفته شده است تا بعد از ترک اعتیاد بتوانند زندگی خوب و سالمی در کنار خانواده و اجتماع داشته باشند.

صابری در ادامه افزود: کسانی که با اراده خود و خواست خانواده برای درمان به مراکز اقامتی ترک اعتیاد مراجعه میکنند با امکانات مناسب و کادر مجرب و مشاوره روانشناسان به آنها در بهبود این بیماری کمک می شود ، و به کسانی که بعد از یک سال از پاکی آنها بگذرد و کسانی که متادون مصرف می کنند و دوسال از مصرف آنها گذشته در صورتی که آزمایش آنها منفی باشد وام خود اشتغالی ، مسکن ، و بهره مندی از  معافیت انشعابات آب ، برق ، گاز توسط بهزیستی داده می شود تا وارد بازار کار شده و بتوانند ایجاد اشتغال کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: طرح فرزند پروری ، آموزش پیش از ازدواج ، آموزش زندگی خانواده ، مهارتهای زندگی ، پیشگیری از معلولیت ها ، مشاوره ژنتیک ، غربالگری شنوایی و بینایی نوزادان ، از دیگر راه های پیشگیری آسیب های اجتماعی هستند

درصد بیشتر غربالگری در شهرستان بیجار نسبت به شهرهای دیگر استان

کارشناس امور توسعه و پیشگیری اداره بهزیستی شهرستان بیجار با اشاره به مشاوره ژنتیک و خدمات این مراکز گفت: با پیگیریهای انجام شده در بیجار مرکز ژنتیک تاسیس خواهد شد تا درصد معلولیت های ناشی از ازدواجهای فامیلی کاهش پیدا کند.

وی گفت: غربالگری در شهرستان بیجار نسبت به دیگر شهرهای استان درصد بیشتری را شامل می شود.

کارشناس امور توسعه و پیشگیری اداره بهزیستی شهرستان بیجار خاطر نشان کرد: در غربالگری شنوایی نوزادن  ۱۰۰درصد ، و در طرح تنبلی چشم ۹۰ درصد تحت پوشش هستند.

وی با اشاره به نقش خانواده ها در پیشگیری آسیب های اجتماعی گفت: توجه و نظارت بیشتر والدین در استفاده از فضای مجازی فرزندان که امروزه استفاده از این فضا به رنج سنی ابتدایی رسیده است و ارتباط بیشتر والدین با فرزندان خود از لحاظ عاطفی در این امر تاثیر گذار خواهد بود.

صابری در ادامه افزود: توقعات کمتر ، ازدواج های آسان ، دخالت نکردن خانواده ها در زندگی فرزندان بعد از ازدواج ، کاهش چشم و هم چشمی ها در کاهش آسیب های اجتماعی تاثیر گذار است.

منبع: http://bijarbameiran.com/news/2396l

تهیه و تنظیم: حسن صفیاری

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.