شماره : 4790
2 / 3 / 1403 - 14:08

اقامه نماز رهبر معظم انقلاب بر پیکر رئیس‌جمهور شهید و همراهان گرامی ایشان

حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی کشور عزیزمان صبح امروز چهارشنبه دوم خرداد ماه ۱۴۰۳ با حضور در دانشگاه تهران و در میان خیل عظیم تشییع کنندگان، بر پیکر شهدای سرافراز خدمت، حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران، دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان

حضرت آیت‌الله العظمی امام خامنه‌ای (مدظله العالی) رهبر معظم انقلاب اسلامی کشور عزیزمان صبح امروز چهارشنبه دوم خرداد ماه ۱۴۰۳ با حضور در دانشگاه تهران و در میان خیل عظیم تشییع کنندگان، بر پیکر شهدای سرافراز خدمت، حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران، دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی، دکتر رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار سید مهدی موسوی، خلبان سید طاهر مصطفوی، مهندس بهروز قدیمی، و خلبان محسن دریانوش، نماز اقامه کردند.

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4790 توسط حسن صفياري و در روز چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ساعت 14:08:23
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4787
1 / 3 / 1403 - 15:53

امام جمعه یبجار: آیت الله رییسی شهید راه خدمت بود

امام جمعه بیجار گفت: آیت الله رییسی همواره در راه خدمت به مردم تلاش می‌کرد و در این مسیر نیز به شهادت رسید. به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی خورشیدی صبح سه شنبه در مراسم گرامیداشت شهادت دکتر رئیسی و هیأت همراه در مسجد حضرت ولیعصر (عج) بیجار اظهار کرد: این حضور معنا دار مردم اهمیت زیادی

آیت الله رییسی شهید راه خدمت بود

امام جمعه بیجار گفت: آیت الله رییسی همواره در راه خدمت به مردم تلاش می‌کرد و در این مسیر نیز به شهادت رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام علی خورشیدی صبح سه شنبه در مراسم گرامیداشت شهادت دکتر رئیسی و هیأت همراه در مسجد حضرت ولیعصر (عج) بیجار اظهار کرد: این حضور معنا دار مردم اهمیت زیادی دارد و نشان از این دارد که آیت الله رئیسی در قلب مردم جای دارد و این به عمل صالحی که ایشان داشت باز می‌گردد.

وی افزود: حتی کسانی که به ایشان رأی ندادند و رقیب انتخاباتی او بودند بر خدمت گذاری و تلاش شب و روز ایشان اذعان داشتند.

امام جمعه بیجار ادامه داد: آیت الله رییسی موجب عزت ایران اسلامی شد چرا که ما در برخی حوزه‌ها توقف ۱۰ ساله داشتیم اما با حضور ایشان و وزیر امور خارجه عزت و پیشرفت به ایران اسلامی بازگشت و در حوزه داخلی و خارجی به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کردیم.

وی با بیان اینکه هر کسی که در راه خدمت به مردم تلاش کند مزد خود را می‌گیرد عنوان کرد: تمام این افرادی که همراه با رئیس جمهور محترم به شهادت رسیدن شایستگی شهادت را داشتند و در واقع مزد خدمت خالصانه چیزی جز شهادت نیست.

وی اضافه کرد: سردار سلیمانی نیز در راه خدمت به مردم و حفظ امنیت کشور تلاش می‌کرد و مزد شهادت را گرفت و دکتر رئیسی نیز بیش از چهل سال به کشور خدمت کرد و حق خود که شهادت بود را گرفت.

انتخابات در آینده نزدیک برگزار می‌شود

امام جمعه بیجار با اشاره به اینکه انتخابات در آینده نزدیک برگزار خواهد شد، اذعان کرد: تا پنجاه روز آینده رئیس جمهور جدید انتخاب می‌شود و قطعاً فرد انتخاب شده توسط مردم راه و روش دکتر رئیسی را ادامه می‌دهد و اجازه نمی‌دهیم راه دکتر رئیسی منحرف شود.

وی به اهمیت خدمت گذاری به مردم اشاره کرد و ابراز کرد: حضور مردم در این مراسم اهمیت زیادی دارد و نشان از این دارد که دکتر رئیسی خدمت خادم مردم بود و در این مسیر از هیچ تلاشی فروگذار نبود.

امام جمعه بیجار تاکید کرد: در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی تلاش‌های شبانه روزی دکتر رئیسی را می‌دیدیم آن هم در مدت کوتاهی که در سمت خود قرار داشت.

وی ادامه داد: دکتر رئیسی عاشق مردم بود و برای خدمت به مردم با جان و دل تلاش می‌کرد و حتی در روزهای تعطیل و جمعه خود را وقف خدمت به مردم می‌کرد.

کد خبر 6114680

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4787 توسط حسن صفياري و در روز سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت 15:53:52
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4779
1 / 3 / 1403 - 15:33

پیام رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) به مناسبت آغاز به کار ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4779 توسط حسن صفياري و در روز سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت 15:33:59
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4774
31 / 2 / 1403 - 14:12

پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی و اعلام عزای عمومی در پی درگذشت شهادت‌گونه رئیس‌جمهور و همراهان گرامی ایشان

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران، دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی، دکتر رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و همراهان گرامی ایشان در سانحه هوایی را تسلیت گفتند. متن پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است: بسم الله الرّحمن الرّحیم انا

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران، دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی، دکتر رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و همراهان گرامی ایشان در سانحه هوایی را تسلیت گفتند.

متن پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

انا لله و انا الیه راجعون

با اندوه و تاسف فراوان خبر تلخِ درگذشتِ شهادت گونه‌ی عالم مجاهد، رئیس جمهور مردمی و با کفایت و پرتلاش، خادم‌الرضا علیه السلام جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی و همراهان گرامی ایشان رضوان الله علیهم را دریافت کردم.

این حادثه‌ی ناگوار در اثنای یک تلاش خدمت‌رسانی اتفاق افتاد؛ همه‌ی مدت مسئولیت این انسان بزرگوار و فداکار چه در دوران کوتاه ریاست جمهوری و چه پیش از آن، یکسره به تلاش بی‌وقفه در خدمت به مردم و به کشور و به اسلام سپری شد.

رئیسی عزیز خستگی نمیشناخت. در این حادثه‌ی تلخ، ملت ایران، خدمتگزار صمیمی و مخلص و با ارزشی را از دست داد. برای او صلاح و رضایت مردم که حاکی از رضایت الهی است بر همه چیز ترجیح داشت، از این رو آزردگیهایش از ناسپاسی و طعن برخی بدخواهان، مانع تلاش شبانه روزیش برای پیشرفت و اصلاح امور نمیشد.

در این حادثه‌ی سنگین شخصیتهای برجسته‌ئی مانند حجهالاسلام آل هاشم امام جمعه‌ی محبوب و معتبر تبریز، جناب آقای امیر عبداللهیان وزیر خارجه‌ی مجاهد و فعال، جناب آقای مالک رحمتی استاندار انقلابی و متدین آذربایجان شرقی و گروه پروازی و دیگر همراهان نیز به رحمت الهی پیوستند.

اینجانب پنج روز عزای عمومی اعلام میکنم و به ملت عزیز ایران تسلیت میگویم. جناب آقای مخبر طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی در مقام مدیریت قوه‌ی مجریه قرار میگیرد و موظف است به همراهی رؤسای قوای مقنّنه و قضائیه ترتیبی دهند که ظرف حداکثر پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود.

در پایان تسلیت صمیمی خود را به مادر گرامی جناب آقای رئیسی و همسر فاضل و بزرگوار ایشان و دیگر بازماندگان رئیس جمهور و خانواده‌های محترم همراهان بویژه والد ماجد جناب آقای آل هاشم معروض میدارم و صبر و تسلای آنان و رحمت الهی برای درگذشتگان را مسألت میکنم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۴۰۳/۲/۳۱     

نسخه چاپی 

منبع: https://farsi.khamenei.ir/message-content?id=56409

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4774 توسط حسن صفياري و در روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 14:12:42
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4770
31 / 2 / 1403 - 10:50

آیت‌الله رئیسی و هیئت همراه به ملکوت اعلی پیوستند

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور به‌همراه آیت‌الله آل‌هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و هیئت همراه بر اثر سقوط بالگرد به شهادت رسیدند. به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در سانحه سقوط بالگرد در منطقه ورزقان آذربایجان شرقی به شهادت رسید.

آیت‌الله رئیسی و هیئت همراه به ملکوت اعلی پیوستند

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور به‌همراه آیت‌الله آل‌هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و هیئت همراه بر اثر سقوط بالگرد به شهادت رسیدند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان در سانحه سقوط بالگرد در منطقه ورزقان آذربایجان شرقی به شهادت رسید.

آیت‌الله سید محمدعلی آل‌هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و مالک رحمتی استاندار تبریز نیز در این سانحه در بالگرد حامل رئیس جمهور حضور داشتند و آنان نیز به شهادت رسیدند. سردار سید مهدی موسوی رئیس یگان حفاظت رئیس‌جمهور، یک نیروی سپاه انصارالمهدی، سرهنگ خلبان سید طاهر مصطفوی، سرهنگ خلبان محسن دریانوش و سرگرد فنی بهروز قدیمی نیز جزو شهدای این سانحه هستند.

آیت‌الله رئیسی و همراهانشان پس از آئین بهره‌برداری از سد قیزقلعه‌سی که با حضور الهام علی‌اف رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان برگزار شد، با بالگرد عازم تبریز بودند، اما این بالگرد در میانه راه و در منطقه ورزقان دچار سانحه شد و سقوط کرد.

شرح زندگینامۀ رئیس‌جمهورِ شهید به‌شرح زیر است:

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در آذرماه سال ۱۳۳۹ هجری شمسی در خانواده‌‌ای روحانی در شهر مشهد و در محله نوغان دیده به جهان گشود. پدر ایشان حجت الاسلام سیدحاجی رئیس‌الساداتی و همچنین مادر وی سیده عصمت خدادادحسینی از سلاله‌سادات حسینی و نسبتش از هر دو طرف به حضرت زیدبن علی‌بن الحسین(ع) می‌رسد. دکتر رئیسی در ۵سالگی پدر خود را از دست داد.

حادثه بالگرد رئیس جمهور , سید ابراهیم رئیسی , رئیس جمهوری اسلامی ایران , دولت سیزدهم ,

او تحصیلات ابتدایی را در مدرسه جوادیه گذراند و تحصیل در علوم حوزوی را در مدرسه نواب و سپس در مدرسه آیت الله موسوی‌نژاد شروع کرد، در سال ۱۳۵۴ جهت ادامه تحصیل به حوزۀ علمیۀ قم و مدرسه آیت الله بروجردی رفت و مدتی نیز در مدرسه‌ای که با مدیریت آیت الله پسندیده تحت‌نظر امام خمینی(ره) اداره می‌شد، تحصیل نمود.

بیان سوابق و فعالیت‌های سیاسی، ‌اجتماعی،‌ فرهنگی،‌ انقلابی، مبارزاتی و مسئولیت‌ها

در پی اهانت به امام خمینی(ره) در روزنامۀ اطلاعات در ۱۷ دی‌ماه سال ۱۳۵۶ و آغاز حرکت‌های مردمی، رئیسی در اجتماعات اعتراضی که مبدأ اغلب آنها مدرسه آیت الله بروجردی (مدرسه خان) بود، شرکت داشت و در قالب هسته‌ای از طلاب انقلابی فعالیت می‌نمود. وی در این دوران فعالیت‌های مبارزاتی خود را در قالب ارتباط با علمای انقلابی آزادشده از زندان و یا در تبعید، پی گرفت، همچنین در تجمعاتی مثل تحصن علما و روحانیون در دانشگاه تهران، شرکت نمود.

حادثه بالگرد رئیس جمهور , سید ابراهیم رئیسی , رئیس جمهوری اسلامی ایران , دولت سیزدهم ,

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، وی در دوره تربیتی خاصی که مرحوم شهید بهشتی جهت کادرسازی برای تأمین نیازهای مدیریتی نظام اسلامی برگزار کرده بود، شرکت کرد و به‌دنبال شورش‌های مارکسیستی و ایجاد مشکلات متنوع در مسجدسلیمان، به‌همراه گروهی از طلاب در قالب فعالیتهای فرهنگی به آن منطقه رفت، پس از بازگشت از مسجدسلیمان، مجموعه سیاسی ـ عقیدتی پادگان آموزشی صفرـ دو در شاهرود را تأسیس و برای مدت کوتاهی آن را اداره کرد.

ورود آیت الله رئیسی به عرصۀ مدیریت از سال ۱۳۵۹ و با حضور در جایگاه دادیاری شهرستان کرج آغاز شد و پس از مدتی با حکم شهید قدوسی، به سمت دادستان کرج منصوب شد. موفقیت او در ساماندهی وضعیت پیچیده این شهر موجب شد پس از دو سال در تابستان ۱۳۶۱ همزمان با دادستانی شهر کرج، مسئولیت دادستانی شهر همدان را نیز عهده‌دار شود. حضور همزمان او در این دو مسئولیت، برای مدتی ادامه یافت تا آنکه به‌عنوان دادستان استان همدان معرفی شد و از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳، در این سمت خدمت نمود.

دکتر رئیسی در سال ۱۳۶۲ در سن ۲۳سالگی با دکتر جمیله‌سادات علم‌الهدی دختر ارشد آیت الله سید احمد علم‌الهدی ازدواج کرد. خانم دکتر علم‌الهدی دانشیار رشته فلسفه علوم تربیت دانشگاه شهید بهشتی تهران، رئیس سابق پژوهشگاه علوم انسانی است. آیت الله رئیسی و خانم دکتر علم‌الهدی دارای دو فرزند دختر هستند. دکتر رئیسی که اهتمام ویژه‌ای به تحصیل خود و اعضای خانواده‌اش داشت، دختر اول ایشان متأهل و دارای دو مدرک کارشناسی ارشد است؛ یکی در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه الزهرا (علیها السّلام) و دیگری در رشته علوم قرآن و حدیث از دانشگاه علوم حدیث شهر ری و دختر دوم وی نیز متأهل و دانشجوی کارشناسی رشته فیزیک دانشگاه شریف است.

آیت الله رئیسی در سال ۱۳۶۴ به‌عنوان جانشین دادستان انقلاب تهران منصوب شد و به این ترتیب، دوره مدیریت قضایی ایشان در تهران آغاز شد. به‌دنبال موفقیت وی در حل پرونده‌های قضایی پیچیده، امام خمینی(ره) طی احکام ویژه و مستقیم،‌ ایشان و حجه الاسلام نیّری را برای رسیدگی به مشکلات اجتماعی در برخی استانها از جمله لرستان، کرمانشاه و سمنان مأمور کرد.

بعد از رحلت امام(ره) آیت الله سید ابراهیم رئیسی با حکم رئیس قوه قضائیه وقت به سمت دادستان تهران منصوب شد و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ به‌مدت پنج سال این مسئولیت را به‌عهده داشت. ایشان از سال ۱۳۷۳ به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد که خدمت ایشان در این سمت تا سال ۱۳۸۳ ادامه یافت. دوره مدیریت آیت الله رئیسی بر سازمان بازرسی کل کشور نقطه عطفی در زندگی ایشان بود. وی که یک مدیریت کلان ملی را به‌مدت ده سال تجربه می‌کرد با اتکاء به تجربیات اندوخته خود نظارت بر دستگاه‌های اداری را متحول و نظام‌مند کرد. سازمان بازرسی کل کشور در زمان تصدی ایشان با توسعه متوازن ساختاری مواجه شد و به‌عنوان یکی از ارکان نظارتی نظام جمهوری اسلامی تثبیت شد. این دوران که با روی کارآمدن دولت اصلاحات همزمان بود بسیاری از گره‌های نظام اداری و اقتصادی شناسایی و راهکار برون‌رفت از زمینه فساد در آن تدوین شد. بعضی پرونده‌های جنجالی مفاسد اقتصادی محصول فعالیت شبانه‌روزی آیت الله رئیسی و همکارانش در این سازمان و در آن دوره بود.

آیت الله رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳، به‌مدت ده سال معاون اول قوه قضائیه بود. ایشان که دو رئیس قوه را در این سمت تجربه می‌کرد به‌عنوان یکی از مسئولان ارشد قضایی کشور مسئولیت سازماندهی و اداره تشکیلاتی این مجموعه را به‌عهده داشت و از سال ۱۳۹۳ تا اسفند ۱۳۹۴ نیز به‌عنوان دادستان‌کل کشور خدمت نمود.

حادثه بالگرد رئیس جمهور , سید ابراهیم رئیسی , رئیس جمهوری اسلامی ایران , دولت سیزدهم ,

آیت الله رئیسی از سال ۱۳۹۱ تا سال ۱۴۰۰ با حکم مقام معظم رهبری، دادستان ویژه روحانیت نیز بود. در سال ۱۳۷۶، ایشان به‌پیشنهاد برخی اعضای مؤثر جامعۀ روحانیت مبارز از جمله آیت‌ الله مهدوی کنی و تصویب شورای مرکزی جامعه روحانیت به عضویت در آن شورا در آمد.

در اسفند ۱۳۹۴، آیت الله رئیسی  با حکم آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدّ ظلّه العالی) به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد. ایشان در سه سال فعالیت در سمت تولیت آستان قدس رضوی، اقدامات مؤثری در چارچوب خدمت مؤثر به حرم نورانی حضرت ثامن الحجج علی‌بن موسی الرضا(ع) و ارائه خدمات به زائران این بارگاه قدسی در پایتخت معنوی ایران اسلامی انجام داد. رسیدگی به امور زائران بارگاه مقدس امام هشتم(ع)، خدمت به مجاوران و به‌ویژه مستمندان و مستضعفان حرم رضوی، ترویج معارف قرآنی و مکتب اهل‌بیت(ع) در جهان اسلام، بهره‌‌مند ساختن تهی‌دستان نقاطی از کشور که موقوفات آستان قدس در آن قرار دارد و سامان بخشیدن به بنگاههای اقتصادی و خدماتی آستان قدس رضوی، موارد مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در منشور هفتگانه حکم انتصاب آیت الله رئیسی در سمت تولیت آستان قدس رضوی بودند.

حادثه بالگرد رئیس جمهور , سید ابراهیم رئیسی , رئیس جمهوری اسلامی ایران , دولت سیزدهم ,

آیت الله رئیسی در ۱۶ اسفند سال ۱۳۹۷ با حکم رهبر معظم انقلاب (مدّ ظلّه العالی) به ریاست قوه قضائیه منصوب شدند. عملکرد دستگاه قضا در دوران ریاست جناب آقای رئیسی به‌دلایلی چند؛ تراز این دستگاه را در نظام حکمرانی جمهوری اسلامی بالا برد. آیت الله رئیسی با مدیریت میدانی و پیگیری و رسیدگی نزدیک به مشکلات قضائی مردم، برخورد قاطع و بدون اغماض با مفسدان اقتصادی، تدوین و نهایی کردن سند تحول قضائی و هوشمندسازی قوه قضائیه، گام‌های جدی در جهت ارتقای عدالت قضایی برداشت تا جایی که رهبر معظم انقلاب انجام این تحول  و ایجاد امید در دل مردم را ستودند.

آیت الله رئیسی در سال ۱۴۰۰ با شرکت در سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری، با کسب بیش از ۱۸میلیون رأی مردم در انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، رئیس جمهور ایران شد.

سوابق آیت‌الله رئیسی در مجلس خبرگان رهبری

آیت الله رئیسی در سال ۱۳۸۵، از طرف جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعۀ روحانیت مبارز و به‌توصیۀ نخبگان استان خراسان جنوبی برای عضویت در چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری نامزد شد که با کسب اکثریت آرای مردم انتخاب شد. دو سال پس از حضور در این مجلس، خبرگان ملت ایشان را به‌عنوان عضو هیئت رئیسه برگزید و عضویت ایشان در این جایگاه، تا اتمام دوره چهارم، با رأی نمایندگان محترم مجلس خبرگان تمدید شد.

حادثه بالگرد رئیس جمهور , سید ابراهیم رئیسی , رئیس جمهوری اسلامی ایران , دولت سیزدهم ,

آیت الله رئیسی در دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری در اسفند ۱۳۹۴ نیز با کسب اکثریت قاطع آرا برای دومین بار به‌عنوان نمایندۀ مردم شریف خراسان جنوبی برگزیده شد و در اسفند ۱۳۹۷، در جریان برگزاری ششمین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری، آیت الله رئیسی به‌عنوان نایب‌رئیس اول مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و تا زمان شهادت نیز همچنان نایب‌رئیس اول مجلس خبرگان رهبری ماند.

در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری در اسفند ۱۴۰۲، آیت‌الله رئیسی با کسب ۸۲.۵۷ درصد آرای مردم برای سومین بار به مجلس خبرگان راه یافت.

اهم سوابق مدیریتی و سیاسی

سیزدهمین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۴۰۰ تاکنون

ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران

نایب‌رئیس اول مجلس خبرگان رهبری

تولیت آستان قدس رضوی(ع)

عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌عنوان عضو حقیقی و حقوقی

معاون اول قوۀ قضائیه

دادستان‌کل کشور

ریاست سازمان بازرسی کل کشور

دادستان تهران

دادستان انقلاب اسلامی کرج و استان همدان

عضویت در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه خراسان جنوبی

اولین دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور

مؤسس حوزه علمیه فاطمه الزهرا علیها السّلام (ویژه خواهران) در تهران (کوی نصر)

مؤسس مرکز تخصصی شیعه‌شناسی امام هادی علیه السلام زیرنظر حوزه علمیۀ قم

مأموریت قضایی امام خمینی(‌ره) به حجت الاسلام رئیسی به‌همراه حجت الاسلام نیّری جهت رسیدگی به گزارشات ویژه

عضویت در هیئت امنای ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به‌مدت ده سال از سوی مقام معظم رهبری

حادثه بالگرد رئیس جمهور , سید ابراهیم رئیسی , رئیس جمهوری اسلامی ایران , دولت سیزدهم ,

اهم مسئولیت‌ها به‌اعتبار جایگاه حقوقی

عضو شورای‌عالی فضای مجازی

عضو شورای‌عالی استاندارد

عضو شورای‌عالی نفت

عضو شورای توسعه شرق و غرب کشور

عضو شورای‌عالی پول و اعتبار

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی

عضو ستاد مبارزه با مواد مخدر.

سخنرانی در اجلاس‌های بین‌المللی

اجلاس مبارزه با فساد اداری در قاره آفریقا

اجلاس مبارزه با جرائم سازمان‌یافته در آرژانتین

اجلاس سلامت اداری در سوچی روسیه

اجلاس حقوق بشر در پاکستان

اجلاس نقش عاشورا در تحولات اجتماعی ـ استانبول ترکیه

اجلاس دلالت‌های قانون اساسی در حفظ حقوق بشر ـ نیجریه

اجلاس همکاری‌های بین‌المللی در مبارزه با فساد ـ چین

اجلاس حقوق بشر سازمان ملل ـ ژنو

اجلاس مبارزه با فساد اداری در فیلیپین و انتصاب به‌عنوان قائم‌مقام بازرسان کل آسیا

و ده‌ها نشست تخصصی دیگر با حضور مقامات کشورهای خارجی

بیان سوابق علمی، آثار و تألیفات

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در حوزۀ علمیۀ قم، اصول فقه را نزد آیت الله مروی، لمعتین را نزد آیت الله فاضل هرندی، رسائل را نزد آیت الله موسوی تهرانی، مکاسب محرّمه را نزد آیت الله دوزدوزانی، کتاب البیع مکاسب را نزد آیت الله خزعلی، خیارات مکاسب را نزد آیت الله ستوده و آیت الله طاهری خرم‌آبادی و کفایه را نزد آیت الله سید علی محقق داماد، تفسیر قرآن کریم را نزد آیت الله مشکینی و آیت الله خزعلی، شرح منظومه و فلسفه را نزد آیت الله احمد بهشتی و دوره شناخت را نزد آیت الله مطهری و نهج‌البلاغه را نزد آیت الله نوری همدانی آموخت.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، خارج اصول را نزد آیت ‌الله سید محمدحسن مرعشی شوشتری و آیت‌ الله هاشمی شاهرودی و خارج فقه را نزد آیت ‌الله آقا مجتبی تهرانی و آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی تلمّذ نمود. او پیش از پایان دوره سطح توانست به دوره کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی راه یابد و پس از دفاع از پایان‌نامه خویش در سال ۱۳۸۰ با قبولی در کنکور دکترای مدرسه عالی شهید مطهری در رشته فقه و حقوق خصوصی ادامه تحصیل دهد.

ایشان با تکمیل تحقیقات خود در رشته فقه و حقوق، موفق به اخذ مدرک عالی‌ترین سطح حوزه (سطح چهار) شد و در نهایت از رساله دکترای خود با عنوان «تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق» دفاع کرد، و با اخذ نمره ممتاز به درجه دکترای فقه و حقوق در مدرسه عالی شهید مطهری نائل شد.

 علاوه بر مسئولیت‌های کلان کشوری، بنا به توصیه مکرر آیت الله مهدوی کنی و آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی مبنی بر حفظ ارتباط درسی خود با طلاب، از سال ۸۰ تاکنون به‌عنوان مدرس در مدارس علمیه تهران از جمله مدرسه مجد، مدرسه امیرالمؤمنین علیه السلام، مدرسه امام حسین علیه السلام و و مدرسه مروی به تدریس سطوح عالی حوزه همچون رسائل و مکاسب، کفایتین و قواعد فقهیه مشغول بود و بعد از عزیمت به مشهد مقدس از ابتدای سال ۱۳۹۵ در مدرسه عالی نواب، به تدریس در موضوع «فقه وقف» پرداخت.

حادثه بالگرد رئیس جمهور , سید ابراهیم رئیسی , رئیس جمهوری اسلامی ایران , دولت سیزدهم ,

 آیت الله رئیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه امام صادق (علیه السلام) و مدرسه عالی شهید مطهری و دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس دروس تخصصی فقه قضا، فقه اقتصاد، اصول فقه و قانون مدنی پرداخته‌ است.

سوابق علمی

سطح چهار فقه و اصول از حوزه علمیه قم

دکترای فقه و مبانی حقوق با گرایش حقوق خصوصی از مدرسه عالی شهید مطهری

تدریس متون فقهی سطح عالی و قواعد فقه قضاء و فقه اقتصاد در حوزه‌های علمیه تهران و دانشگاه‌ها

کتب چاپ‌شده

کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش قضائی) توسط بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی(ع)

 کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش اقتصادی) توسط بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی

کتاب تقریرات درس قواعد فقه (بخش عبادی) توسط بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی

ارث بلاوارث در فقه و حقوق توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی

تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی

فقه وقف توسط بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی

کتب در دست انتشار

ارث بلاوارث در فقه و حقوق

تعارض اصل و ظاهر در فقه و حقوق

سیر تحول در نظارت و بازرسی

حادثه بالگرد رئیس جمهور , سید ابراهیم رئیسی , رئیس جمهوری اسلامی ایران , دولت سیزدهم ,

سخنرانی علمی ارائه‌شده

تعدد اسباب مسئولیت

بیع فاسد و اقسام آن

مفهوم رهن

مدیریت کارآمد

نظارت اثربخش

تأثیر متقابل تصمیمات قضائی و اقتصادی

جایگاه نظارت و بازرسی در اسلام

عدالت و تأثیر آن بر سبک زندگی

و ده‌ها سخنرانی علمی در حوزه‌های اقتصادی، مدیریتی، اجتماعی و حقوقی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و سمینارهای تخصصی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های کشور

حادثه بالگرد رئیس جمهور , سید ابراهیم رئیسی , رئیس جمهوری اسلامی ایران , دولت سیزدهم ,

مسئولیت‌های اخیر

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران

نایب‌رئیس مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ایران

عضو شورای‌عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی جمهوری اسلامی ایران.

منبع:https://www.tasnimnews.com/fa/news

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4770 توسط حسن صفياري و در روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 10:50:06
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4768
28 / 2 / 1403 - 14:33

این گزارش را دختران ایران ببینند + فیلم

کل کشور ۷۱۰۰ شهید خانم تقدیم انقلاب کرده که از این تعداد ۵۴۶ شهیده مربوط به استان کردستان است یعنی نسبت به جمعیت، بیش از ۳ برابر بیشتر از میانگین کشوری. به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، مراسم بزرگداشت روز دختر در حالی با حضور مسئولان و فرماندهان نظامی و انتظامی و دختران در این شهر برگزار

این گزارش را دختران ایران ببینند + فیلم

کل کشور ۷۱۰۰ شهید خانم تقدیم انقلاب کرده که از این تعداد ۵۴۶ شهیده مربوط به استان کردستان است یعنی نسبت به جمعیت، بیش از ۳ برابر بیشتر از میانگین کشوری.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، مراسم بزرگداشت روز دختر در حالی با حضور مسئولان و فرماندهان نظامی و انتظامی و دختران در این شهر برگزار شد، که خبرنگار ما میان مسئولان و دختران رفته و حس و حال آنان را جویا شده است.

به گفته معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در کل کشور ۷۱۰۰ شهید خانم تقدیم انقلاب شده که از این تعداد ۵۴۶ شهیده مربوط به استان کردستان است یعنی نسبت به جمعیت، بیش از ۳ برابر بیشتر از میانگین کشوری.

کسانی این زنان را به شهادت رسانده‌اند که امروز شعار “زن، زندگی آزادی” سر می‌دهند!

مهدی رمضانی با بیان اینکه ختر عصاره آفرینش و هنرمندانه‌ترین اثر خدای متعال است، گفت: وجود مطهر دختران سرزمین‌مان بخاطر جامعه‌سازی و انسان‌سازی است. در این برهه حساس نقش زنان بسیار تأثیرگذار بوده و امید که روز به روز مسیر بالندگی، پویایی، تکامل و ترقی را طی کنند.

دختران نیز توصیه‌هایی به هم سن و سال‌های خود داشته‌اند که از دوربین تسنیم می‌بینید:

https://www.aparat.com/video/video/embed/videohash/hexf33q/vt/frame

منبع: https://www.tasnimnews.com/fa/news

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4768 توسط حسن صفياري و در روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 14:33:43
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4766
28 / 2 / 1403 - 14:07

فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد سپاه: فرهنگ انقلاب اسلامی به جهان سرایت کرده است

فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: فرهنگ انقلاب اسلامی به جای جای منطقه و جهان سرایت کرده و الگوی آن را شما جوانان به جهانیان نشان دادید. به گزارش خبرنگار مهر، سردار بهرام حسینی مطلق صبح جمعه در همایش یاد یاران در بیجار اظهار کرد: هدف از این برنامه این است که

فرهنگ انقلاب اسلامی به جهان سرایت کرده است

فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: فرهنگ انقلاب اسلامی به جای جای منطقه و جهان سرایت کرده و الگوی آن را شما جوانان به جهانیان نشان دادید.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار بهرام حسینی مطلق صبح جمعه در همایش یاد یاران در بیجار اظهار کرد: هدف از این برنامه این است که گذشته را فراموش نکنیم اینکه چه زحماتی شهدا و رزمندگان در پاسداری از انقلاب کشیدند.

وی افزود: ما در دوران دفاع مقدس در پاسداری از انقلاب تلاش‌های زیادی داشتیم و رزمندگان و ایثارگران با مجاهدت خود دیار گروس را امن کردند و شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کردند.

سردار حسینی مطلق عنوان کرد: شهید رحمانی جزو اولین شهدای این دیار است که برای امنیت این شهر تلاش زیادی کردن و در راه پاسداری آن کوشیدند.

وی ادامه داد: شما رزمندگان و ایثارگران باعث تثبیت انقلاب شدید و رهبر انقلاب را خشنود کردید و اینها بهانه‌ای شد تا این تجمعات تکرار شود و انقلاب اسلامی با این الگوی انقلاب مردمی باعث عزت و سربلندی ایران اسلامی شد.

رزمندگان یار و یاور رهبر انقلاب اسلامی هستند

فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه زحمات رزمندگان و ایثارگران در یک یا دو برنامه قابل گنجایش نیست و این رشادت‌ها همواره در اذهان ما ماندگار است، گفت: شما رزمندگان یار و یاور رهبر هستید و امروز این فرهنگ و شعار امروز عرصه را بر استکبار تنگ کرده است.

وی تصریح کرد: امروز رژیم صهیونیستی از مردم مظلوم غزه در حال انتقام گیری است و مردم این منطقه با الگو گیری از انقلاب اسلامی در حال دفاع و مبارزه با جنایات رژیم اشغالگر هستند.

سردار حسینی مطلق اضافه کرد: این فرهنگ انقلاب اسلامی به جای جای منطقه سرایت کرده و الگوی آن را شما جوانان به جهانیان نشان دادید.

وی تاکید کرد: طبق روایات و آیات قرآن کریم شما ایثارگران و رزمندگان جایگاه مهم و ارزشمندی دارید و این مجاهدت‌ها بدون نتیجه نخواهد بود.

فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: امروز جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار با اقتدار کامل عملیات وعده صادق را برگزار کردند و موجب رضایت رهبری شد.

سردارحسینی مطلق عنوان کرد: علی رغم کتمان رسانه غربی تعداد زیادی از موشک‌های ارسالی به اهداف اصابت کرد و اهداف مهمی را منهدم کرد.

وی گفت: طبق فرمایش رهبر با این عملیات تا سال‌های زیادی تهدیدات دشمنان از ما دور شد و دشمنان به این اقتدار ایران اسلامی پی بردند که در سایه رهبر معظم انقلاب و همراهی مردم محقق شد.

وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب هرجا صحبت داشتند همیشه به نقش مردم و رزمندگان اشاره کرده‌اند و این نشان از اهمیت جایگاه شما دارد.

منبع: https://www.mehrnews.com/news

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4766 توسط حسن صفياري و در روز جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 14:07:39
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4760
20 / 2 / 1403 - 22:11

ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها، روز دختر و آغاز دهه کرامت مبارک باد

بپوشانید چشم ای اهل معنا که آید عصمت باری تعالی خدا افزوده لطف خود به مردم که آید حضرت معصومه درقم زندگینامه حضرت معصومه سلام الله علیها حضرت فاطمه معصومه در سال ۱۷۳ هجری قمری و ۲۵ سال پس از تولد امام رضا (ع) در شهر مدینه متولد شدند. ایشان به همراه برادر بزرگوارشان حضرت رضا (ع)

بپوشانید چشم ای اهل معنا

که آید عصمت باری تعالی

خدا افزوده لطف خود به مردم

که آید حضرت معصومه درقم

زندگینامه حضرت معصومه سلام الله علیها

حضرت فاطمه معصومه در سال ۱۷۳ هجری قمری و ۲۵ سال پس از تولد امام رضا (ع) در شهر مدینه متولد شدند. ایشان به همراه برادر بزرگوارشان حضرت رضا (ع) در میان دیگر فرزندان امام موسی بن جعفر (ع) از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بودند و شایستگی ادامه دادن خط امامت پدر را دارا بودند. مادر هر دو معصوم، حضرت نجمه خاتون (س) بود.

حضرت معصومه تنها ۶ سالگی از نعمت حضور پدر بهره مند بودند. پس از آن پدر زندانی شد بعد از ۴ سال به شهادت رسیدند و ایشان از کودکی متحمل هجر و فراق شدند. پس از آن حضرت فاطمه معصومه تحت تربیت برادر قرار گرفتند، البته به عنوان امام و ولی امر آن حضرت. پس از به امامت رسیدن حضرت رضا (ع) و تبعید ایشان به خراسان، بار دیگر بر غم فراق حضرت معصومه افزوده شد.

یک سال بعد حضرت فاطمه معصومه (ع) که در غم دوری برادر بی تاب بود، پس از دریافت نامه‌ای از وی خود را مهیای سفر به ایران می‌کند. ایشان به همراه جمعی از برادران و نزدیکان راهی شده اما بنا به روایاتی در شهر ساوه توسط سربازان عباسی مورد حمله قرار می‌گیرند و همراهان ایشان به شهادت می‌رسند. نقل است که خود ایشان نیز مسموم شده و از ادامه سفر منصرف شده و مسیر را به سمت قم تغییر می‌دهند. آنجا برای ۱۷ یا ۱۹ روز در منزل فردی به نام موسی بن خزرج ساکن بوده و به عبادت پروردگار مشغول می‌شوند. پس از این مدت بدون دیدن برادر و شدت غم و ناراحتی وارد شده چشم از جهان فرو بستند.

میلاد فرخنده بانوی مهر و وفا، مظهر عصمت و نجابت؛ حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و روز دختر بر تمام دختران عفیف کشور عزیزمان ایران اسلامی تبریک و تهنیت عرض می نمائیم.

علت انتخاب ولادت حضرت معصومه (س) برای روز دختر

علت انتخاب ۱۱ خرداد ولادت حضرت معصومه به عنوان روز دختر ریشه در تجرد و عدم ازدواج ایشان دارد. این حضرت از معدود معصومین بودند که هرگز ازدواج نکردند. در این خصوص اخبار مختلفی توسط تاریخ نویسان ثبت شده است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

 1. در تاریخ یعقوبی این طور آمده است که علت ازدواج نکردن حضرت فاطمه معصومه (س) وصیت پدر ایشان بوده است. پس هیچ یک از دختران امام موسی بن جعفر متاهل نشدند، به جز ام سلمه که آن محرمیت برای رفتن به سفر حج بود.

اما این موضوع با سنت پیامبر و اهمیت و تاکید اسلام به ازدواج همخوانی نداشت. پس نمی‌توان پذیرفت امام موسی کاظم (ع) نظری در تقابل با جد بزرگوارشان پیامبر اکرم بدهند.

 1. در نظریه دیگر عدم وجود شخص با لیاقت و هم سطح با حضرت معصومه را دلیل تجرد ایشان معرفی کردند. این هم با توصیه ها و احادیث موجود از پیامبر همخوانی ندارد، چرا که پیامبر در جایی فرمودند: «هرگاه کسی به خواستگاری دختر شما آمد که دینداری و امانتداری او را می‌پسندید (هرچند در حد دختر شما نباشد) شوهر دهید و اگر شوهر ندهید در زمین فتنه و فساد بزرگ برپا می شود».

در طرف دیگر جونان شایسته‌ای که همسنگ ایشان باشد از تبار امام حسن و امام حسین (ع) وجود داشتند که می‌توانستند همسر مناسبی برای حضرت معصومه باشند.

 1. خفقان و نظارت بر خاندان امام موسی بن جعفر (ع) آنچنان سنگین بود که کسی جرات ارتباط و وصلت با این خانواده را نمی‌داد زیرا از دستگاه حکومتی هراس داشتند.

این دلیل قابل پذیرش است. در آن ایام خاندان نبوی به حدی در کنترل حاکمان ستمگر بودند که از بسیاری مواهب زندگی محروم می‌ماندند.

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4760 توسط حسن صفياري و در روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 22:11:23
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4754
9 / 2 / 1403 - 14:55

وَأَمۡرُهُمۡ شُورَىٰ بَیۡنَهُمۡ

نهم اردیبهشت ماه روز شوراها گرامی باد نهم اردیبهشت ماه مصادف است با روز شوراها که در تقویم رسمی جمهوری اسلامی به این نام نهاده شده است. این نامگذاری فرصتی است مناسب برای تشکر و قدردانی از زحمات این نهاد پر تلاش است. شورا یک اصل عقلی است و آموزه های دین اسلام در کتاب و

نهم اردیبهشت ماه روز شوراها گرامی باد

نهم اردیبهشت ماه مصادف است با روز شوراها که در تقویم رسمی جمهوری اسلامی به این نام نهاده شده است. این نامگذاری فرصتی است مناسب برای تشکر و قدردانی از زحمات این نهاد پر تلاش است.

شورا یک اصل عقلی است و آموزه های دین اسلام در کتاب و سنت نیز بر درستی آن صحه گذاشته اند. از آنجایی که جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر آراء عموم مردم اداره می شود در کنار انتخاب رئیس جمهوری، نمایندگان شهر انتخاب اعضای شورا شهر نیز بر عهده مردم است.

شورا یکی از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور عنوان شده است به همین خاطر در راستای پیام تاریخی امام خمینی (ره) و برای گرامی داشت و قدردانی از زحمات اعضای محترم این شورای مردمی روز نهم اردیبهشت به عنوان روز شورا در تقویم کشورمان نام گذاری شد.

بی شک شوراها بی واسطه ترین حلقه ارتباطی مردم با حاکمیت و نماد تجلی خرد جمعی هستند، المانی از احترام و اکرام به شخصیت و هویت انسان و مردم عزیز ایران… یقیناً خدمت بی منت به ملت عزیز ایران اسلامی در لباس عضویت در شوراها، توفیقی بزرگ برای منتخبین و معتمدین مردم است که باید از لحظه لحظه آن در راستای عمل به وظایف قانونی خود استفاده ببرند.

این روز را به تمامی خادمان صدیق این مرز و بوم مخصوصا شوراهای عزیز و خدوم شهر و روستا تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

با احترام

حسن صفیاری

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4754 توسط حسن صفياري و در روز یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 14:55:23
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 4752
7 / 2 / 1403 - 16:47

خواص دارویی گیاه “چوچاق” و عوارض آن

“چوچاق” یا زولنگ از جمله گیاهان دارویی با پتاسیل های ناشناخته است و دارای خواص درمانی متعددی می باشد که باید به روش صحیح مصرف شود. یکی از گیاهانی که در گروه گیاهان دارویی قرار داشته و پتانسیل های ناشناخته زیادی دارد چوچاق یا زولنگ می باشد که متأسفانه به تدریج به ورطه فراموشی سپرده شده است اما باید

خواص دارویی گیاه

“چوچاق” یا زولنگ از جمله گیاهان دارویی با پتاسیل های ناشناخته است و دارای خواص درمانی متعددی می باشد که باید به روش صحیح مصرف شود.

یکی از گیاهانی که در گروه گیاهان دارویی قرار داشته و پتانسیل های ناشناخته زیادی دارد چوچاق یا زولنگ می باشد که متأسفانه به تدریج به ورطه فراموشی سپرده شده است اما باید بدانید که خواص این گیاه به قدری زیاد است که مطمئناً پس از خواندن این خواص بیش از قبل آن را بکار می برید.

به گزارش نمناک، به طور خلاصه می توان گفت این گیاه دارای مصارف مختلفی همچون سبزی کاری، گل کاری و دارویی می باشد. با ما در این بخش از بهداشت و سلامت همراه باشید تا با خواص و فواید چوچاق بیشتر آشنا شوید.

ظاهر متفاوت گیاه چوچاق در هر فصل

باید بدانید گیاه چوچاق از خانواده چتریان میباشد و به طور خودرو رشد می کند و جالب تر اینکه در هر فصلی شکل متفاوتی به خود می گیرد و همین امر باعث می شود که شناخت و تشخیص آن سخت شود.

این گیاه جذاب در فصل بهار به صورت بوته ای و با برگ های نوک تیز می روید و پس از گذشت زمان برگهایش شروع به ضخیم شدن کرده و از لحاظ ظاهری به برگ های اسفناج شباهت پیدا می کند، اما همین که هوا رو به سردی می گذارد چوچاق تبدیل به یک بوته ای خاردار شده و از آن بوته گل های آبی و بنفش می روید.

خواص دارویی گیاه

در گویش های موجود در مازندران و رامسر چوچاق را شوشاخ یا زولنگ نامگذاری کرده‌اند.

اسامی رایج لاتین چوچاق

گیاه معروف چوچاق، در زبان انگلیسی به چندین اسم دیگر از قبیل(Sea Holly)، (Seaside eryngo)، (eryngo)، (sea holme)، (sea hulver)، (Eringo) و (Ringo-roots)

طبع گیاه چوچاق

طبع این گیاه در طب سنتی گرم بوده و گونه های مختلف آن در صنعت داروسازی بسیار پرکاربرد است.

ترکیبات گیاه دارویی چوچاق

عمده ترکیبات موجود در گیاه چوچاق اسانس های متنوعی مثل لیمونن، آلفا پی نن و اسید فولویک می باشد. همچنین ریشه آن دارای قند ساکاروز، تانن، اسانس زولنگ با بوی مطبوع حدود ۸۸ درصد است.

خواص دارویی گیاه

ویژگی های خاص گیاه چوچاق

نام علمی گیاه چوچاق (Eryngium planum) می‌باشد. رشد این گیاه در منطقه های جلگه ای رامسر تا گلوگاه و همچنین ارتفاعات میانی البرز در شیب های شمالی به چشم می خورد.

زمانی که این گیاه به بلوغ میرسد خارهایی در آن به چشم می‌خورد که اگرچه پنج شاخه است ولی شش شاخ نامیده می شود به همین خاطر در گروه خارداران از تیره چتریان قرار میگیرد و جالب است بدانید که همه بخش های گیاه تا گل آن خار دارد.

گیاه چوچاق دارای برگ های بزرگ با بریدگی های عمیق است. برگ های چوچاق به هنگام بلوغ به رنگ قهوه ای درآمده و بوی هویج داده و کله قندی می شود جالب است بدانید که در بعضی مواقع تا عمق دو متری در زمین فرو می رود.

خواص بی نظیر ریشه چوچاق

از آنجایی که ریشه گیاه چوچاق دارای ساکاروز و قند می باشد خواص بی نظیری به خود اختصاص داده است. چنانچه بخواهید بیشترین بهره را از خواص این گیاه ببرید بایستی از ریشه اصلی آن یا همان بیخ که بزرگ‌تر از سایر ریشه ها می باشد استفاده کنید. ناگفته نماند که زمان برداشت ریشه گیاه چوچاق متعلق به فصل پاییز است.

موارد زیر از جمله فایده های مهم ریشه چوچاق می باشد:

 • درمان عفونت و درد دندان
 • ضد اسپاسم
 • درمان عفونت ادراری
 • درمان سیاه سرفه
 • برطرف کننده سنگ کلیه و مثانه
 • خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی
 • درمان بیماری های مرتبط با کبد

خواص مهم گیاه چوچاق

وجود مقادیر زیادی از ترکیباتی همچون اسیدفولیک و لیمونن باعث شده است که این گیاه یکی از مهمترین گزینه های درمان کم خونی ناشی از فقر آهن به شمار برود.

مواردی که در ادامه میخوانید، از جمله خواص گیاه چوچاق میباشد:

 • کاهش التهاب در بدن
 • اشتها آور
 • تسکین دردهای روماتیسمی
 • آرامش بخش اعصاب
 • پیشگیری از سرطان به دلیل مقدار زیاد آنتی اکسیدان
 • افزایش دهنده شیر مادران شیرده
 • ادرار آور

خواص دارویی گیاه چوچاق

طبق تحقیقاتی که محققان به تازگی انجام داده اند ثابت شده است که گیاه چوچاق درمان بسیار مناسبی برای کاهش آهن خون در بیماران تالاسمی به شمار می رود. ریشه این گیاه منبع اصلی خواص دارویی آن می باشد، برای مصرف دارویی بهترین زمان برداشت ریشه این گیاه فصل پاییز می باشد.

علاوه بر خواص دارویی که پیش از این به آن ها اشاره شد، خاکستر این گیاه نیز برای درمان بواسیر بسیار مفید است و این به خاطر داشتن اسید فولیک می باشد. این گیاه پادزهر سموم و تسکین دهنده درد پهلو می باشد، جوشانده بیخ این گیاه باعث می شود که نفخ و درد پهلو از بین برود و همچنین مربای آن یک نوع خوشبو کننده دهان محسوب می شود و همچنین پماد حاصل از آن با برگ کاسنی و آرد جو نرم‌کننده ورم های سخت می باشد. در علاج کزاز مفید بوده و در بیرون راندن خون از سینه بسیار تاثیرگذار است.

آشنایی با مضرات گیاه چوچاق

عوارض خاصی تا به این حال برای مصرف این گیاه گزارش نشده است اما با این وجود توصیه می‌کنیم که همچون سایر مواد غذایی و دارویی از مصرف بی رویه آن اکیدا خودداری کنید و به خاطر اینکه طبع آن گرم است توصیه می‌کنیم که چنانچه باردار هستید یا مشکل خاصی دیگری دارید قبل از مصرف آن با پزشک خود مشورت نمایید.

دیگر عوارض گیاه چوچاق

 • استفاده بیش از حد ممکن است باعث استفراغ شود.
 • ترکیب گیاهان با داروهای خاص ممکن است عملکرد آنها را تغییر دهد یا عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کند پس اگر داروی خاصی مصرف میکنید، به این مورد توجه کنید.
 • اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید از این گیاه دارویی استفاده نکنید.
 • اگر مدر مصرف می کنید از این گیاه خودداری کنید.
 • بدانید که استفاده طولانی مدت از چوچاق می تواند باعث عدم تعادل در مایعات و مواد شیمیایی بدن شود.

موارد و نحوه مصرف گیاه چوچاق

با استفاده از برگ های تازه و یا خشک شده گیاه چوچاق غذاهای خوشمزه محلی مختص شمال کشور می توانید تهیه کنید که در ادامه این مطلب لیستی از این غذاها را در اختیارتان قرار می دهیم:

 • کوکو سبزی
 • کال کباب گیلانی
 • ماهی شکم پر
 • سبزی پلو
 • خورش ترش واش گیلان
 • کباب ترش شمالی
 • از این گیاه در برخی از چاشنی های شمالی همچون ترشی هفت بیجار، زیتون پرورده و دلار نیز استفاده می کنند.
 • از ریشه این گیاه یک مربای بسیار خوشمزه تهیه می شود که علاوه بر طعم بی نظیر آن به خاطر بوی خوشی که دارد باعث خوشبو شدن دهان می شود.
خواص دارویی گیاه

دمنوش گیاه چوچاق

با استفاده از برگ های تازه چوچاق دمنوشی بسیار خوشمزه و مفید تهیه می شود که بسیار مقوی و خوش طعم است. چنانچه علاقه مند به درست کردن این دمنوش خوشمزه هستید در ادامه این طرز تهیه آن را بخوانید.

مواد لازم برای تهیه دمنوش چوچاق

 • آب دو لیوان
 • گیاه چوچاق تازه یا خشک شده به میزان لازم
 • نبات یا عسل در صورت تمایل

طرز تهیه دمنوش چوچاق

ابتدا آب جوشیده را داخل قوری ریخته و سپس چوچاق را به آن اضافه نمایید، قوری را به مدت ده الی پانزده دقیقه روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید و در نهایت دمنوش را از صافی کرده و در صورت تمایل و طبق ذائقه تان با نبات یا عسل میل کنید.

منبع: https://www.asriran.com/fa/news

ثبت شده در سایت روستاي سيد حسين بيجار طی شماره 4752 توسط حسن صفياري و در روز جمعه ۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 16:47:11
© Copyright 2024 http://rshb.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر