11111

حجت الاسلام حکمت حکیمی فر، مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) بیجار با اشاره به فرا رسیدن هفته منابع طبیعی گفت: براساس آموزه های دینی و امروزه تحقیقات علمی فضاى سبز، عاملى براى کاهش تنش ‏هاى روانى است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» در استان کردستان، حجت الاسلام حکمت حکیمی فر شامگاه یک شنبه، در جمع طلاب، معاونین و اساتید مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) بیجار به مناسبت هفته منابع طبیعی و جایگاه آن در دین مبین اسلام، اظهار داشت: در ایران، روز ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه به‏ عنوان «هفته منابع طبیعى» نامگذارى شده است که نخستین روز این هفته یعنى ۱۵ اسفند «روز درختکارى» است.

مدیر مدرسه علمیه امام صادق (ع) بیجار ادامه داد: این ‏که مى ‏گویند با یک گل بهار نمى ‏شود، درباره درختان صادق نیست. وجود هر درخت، سبب پاکى هوا، زیبایى محیط و آرامش خاطر انسان مى‏ شود. درختان را باید روح سبز حیات نامید. درختان افزون بر پاکى هوا، در پایدارى و تقویت خاک و نیز حفظ آن در برابر عوارضى مانند سیل و نیز تأمین نیازهاى غذایى موجودات، نقش بسیار مهمى دارند.

وی افزود: براساس آموزه های دینی و امروزه تحقیقات علمی؛ فضاى سبز، عاملى براى کاهش تنش ‏هاى روانى است و مى‏ تواند تأثیر بسیارى در کاهش اثر آلاینده‏ هاى محیطى داشته باشد. بنابراین اگر بخواهیم آینده بهترى داشته باشیم، باید در راه حفظ، احیا و توسعه این منابع بیش از پیش بکوشیم. در غیر این صورت، جهان آینده، جهانى همراه با فقر، گرسنگى و محیط زیستى آلوده و غیرقابل زندگى خواهد بود.

حجت الاسلام حکیمی فر عنوان کرد: امام خامنه ‏اى رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۷۷ در دیدار وزیر و مسئولان وزارت جهاد سازندگى به مناسبت هفته منابع طبیعى فرمودند: «بنده هر سال در چنین روزهایى شخصا درخت مى‏ کارم و این‏کار مخصوص امسال نیست ولى امسال، تعمداً انتخاب کردم که این درخت‏کارى و احترام به گیاه و تجلیل از منطق نگاهبانى از منابع طبیعى و فضاى سبز، در ملأ عام انجام گیرد. چون احساس مى‏ کنم حقیقتا کشور به این قضیه به ‏طور جدى نیازمند است. درخت، مظهر حیات در طبیعتى است که ما آن‏را با نگاه عامیانه، بى‏ جان مى‏ پنداریم. (مرکز تحقیقات کامپیوترى علوم اسلامى، حدیث ولایت، بیانات، سال ۱۳۷۷، ص ۲۴۵)».

مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) بیجار اظهار کرد: رسول اکرم(ص) درباره ثواب درختکارى فرمودند: «هر که درختى را بکارد تا به ثمر برسد، خدا در عوض آن، درختى را در بهشت به او اختصاص مى ‏دهد.» ‏حضرت(ص) همچنین می فرماید: «هر مسلمانى که بذرى بیفشاند یا نهالى بنشاند و از حاصل آن بذر و نهال، پرنده یا انسانى بخورد، براى او صدقه محسوب مى‏ شود.»

این کارشناس حوزوی ادامه داد: در روایتى از حضرت على(ع) آمده است: «کسى ‏که آب و خاک در اختیار دارد و در عین حال فقیر است، خداوند او را از رحمت خود دور سازد.» امام صادق(ع) نیز در این‏باره مى ‏فرماید: «کشاورزى و درختکارى کنید. به خدا قسم آدمیزاده هیچ عملى حلال‏تر و پاکیزه‏تر از آن انجام نمى ‏دهد.»

حجت الاسلام حکیمی فر تاکید کرد: همچنین امام صادق(ع) در این ‏باره فرمود: «ثواب ۶ چیز پس از مرگ مؤمن به وى مى‏ رسد؛ فرزندى که براى او آمرزش‏ خواهى کند، قرآنى که از او بماند و قرائت شود، نهالى که بکارد، چاهى که حفر کند، صدقه جاریه و نیز سنت پسندیده‏اى که پس از وى بدان عمل شود.»

وی گفت: امروزه با صنعتى شدن جوامع بشرى، درختان نقش مهم‏ترى در زندگى بشر ایفا مى ‏کنند؛ از سویى مقدمات پیشرفت بیشتر صنعت و فناورى را موجب مى ‏شوند و منابع تأمین ‏کننده محصولاتى نظیر وسایل چوبى، مبلمان، لوازم التحریر (کاغذ، انواع مدادهاى مختلف) الوار و هزاران محصول دیگر محسوب مى ‏شوند.

مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) بیجار تاکید کرد: از سوى دیگر درختان به‏ منزله ریه ‏هاى یک شهر تلقى شده و نقش مهمى را در تأمین سلامت اعضاى جامعه ایفا مى ‏کنند که این مورد اخیر از موارد قبل مهم‏تر است؛ چراکه به ‏دلیل فعالیت کارخانجات صنعتى و نیز ازدیاد وسایط نقلیه عمومى و فعالیت روزانه آن‏ها در سطح شهرهاى بزرگ، آلاینده ‏ها و گازهاى مهلک و خطرناکى نظیر دى اکسید کربن در هواى شهرها فزونى یافته و سلامت افراد را تهدید مى‏ کند و افزایش هرچه بیشتر این مواد آلاینده، کاهش میزان اکسیژن در هوا را سبب مى ‏شود و این وضع نامساعد، گروه‏ هاى آسیب‏ پذیر نظیر بیماران ریوى و قلبى، سالخوردگان و کودکان را بیشتر تهدید مى ‏کند.

وی با اشاره به اینکه کاشت درخت در چنین شرایطى راه‏حلى مناسب براى مبارزه با آلودگى‏ هاى مذکور به‏ شمار مى‏ آید، گفت: ایجاد جنگل‏ هاى مصنوعى و فضاى سبز در اطراف شهرهاى بزرگ به تأسیس کارخانجات تولید اکسیژن مى‏ ماند.

حجت الاسلام حکیمی فر خاطرنشان کرد: در همین ‏راستا در کشور عزیزمان ایران همه ساله در روز ۱۵ اسفندماه که آخرین ماه فصل زمستان است، در حالى ‏که همه ایرانیان خود را براى استقبال از روزهاى پُر طراوت بهارى آماده مى ‏کنند، نهال‏ هاى جوان به دست خاک مهربان و صبور ایران سپرده مى ‏شود تا به درختانى نیرومند و سرسبز بدل گردند و به این‏ ترتیب گامى در آبادانى کشور عزیزمان برداشته‏ شود.

مدیر مدرسه علمیه امام صادق(ع) بیجار اظهار کرد: با کاشت درختان سازگار با وضعیت جوى ایران و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایى خشک و کم‏ باران اغلب مناطق کشور، مى‏ توان محیط زیست را لطیف و با طراوت کرد.

وی در پایان سخنان خود گفت: طبیعت و فضاى سبز وسیله‏ اى براى بقاى بشر و حفظ زیبایى شهر است و به ‏عنوان میراثى ارزشمند به همه انسان‏ها تعلق دارد.

http://hawzahnews.com/detail/News/442632

تهیه و تنظیم: حسن صفیاری

ارسال دیدگاه